Gebeliğin 19. Haftası

Sponsorlu Bağlantılar:

GEBELİĞİN 19. HAFTASI

Sinir sistemini gelişim sürecinin devam ettiği hamileliğin 19. haftasında sinir uçlarının yapılandırılmasında son aşamaya gelinmiştir. Bebeğin boyunun 15 santimetre civarına ve ağırlığının da 250 grama kadar geldiği bu haftada, iç kulak gelişimi de tamamlandığında bebek anne karnında olmasına rağmen dış ortam seslerini duyabilmektedir. Gelişim süreci açısından muazzam derecede önemli olan büyüme hormonunun etkili bir şekilde salgılanabilmesi için “uyku” alışkanlığı da oluşmaya başlayan bebek, kendi uyku düzenine de giderek daha fazla alışmaktadır.

gebeliğin 19. haftası

Bağırsakların karın boşluğuna yerleşmesi ve sonrasında etkili bir şekilde çalışarak dışkı üretiminin gerçekleşmesinin ardından bu haftadan itibaren artık böbrekler de fonksiyonlarını yerine getirmekte ve bebek idrar üretimine başlamaktadır. Erkek çocuklarının prostat gelişimi tamamlanırken, kız çocuklarında bu haftada vajina ve uretus yapılandırılmasında son aşamaya gelinmektedir. Erkek bebeklerin penisinin de yapılandırılmasında önemli bir aşamanın geçildiği hamileliğin bu haftasında saçlı deri de etkili bir biçimde çalışarak saç üretimine devam etmektedir. Süt dişleri için hazırlık başlamakta ve bebeğin ağız yapısında kapsamlı değişimler yaşanmaktadır. Damak yapılandırmasının başladığı 19. hafta, bebeğin doğum sonrası anne memesini emebilmesi için gerekli fizyolojik yapının inşasıyla devam etmektedir. Tüm bu gelişim sürecinde biyokütlesi iyice artan ve rahmin büyümesi sonucunda midenin de baskı altında kalmasından, annelerde reflü sorunları baş gösterebilir. Yatmadan önce yemek yememeye dikkat edilmesi bu aşamada mide sorunlarının asgariye indirilmesi açısından önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar:

       gebelik adlı yazarın bu yazısı 2.056 defa okundu.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Sitede Ara

alihan