Gebeliğin 28. Haftası

Sponsorlu Bağlantılar:

GEBELİĞİN 28. HAFTASI

Bebeğin 1 kilogram sınırına ulaştığı gebeliğin 28. haftası, gelişim sürecinin de önemli bir bölümünün tamamlandığını gösterir. Yapılan araştırmalar sonucunda bebeğin bu haftada erken doğması halinde dahi yaşama ihtimalinin oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Zira bebek, hayatta kalmasına yetecek kritik yaşam fonksiyonlarını kendi başına yürütmeye başlamıştır. Bebeğin saçlarının da oldukça uzadığı 28. haftada kas dokusu da güçlenmeye devam etmektedir.

hamileliğin 28. haftası

Bebeğin kas sisteminin yapılandırılmasının ardından artık istemli kas hareketleri gözlenir hale gelmiştir. Tüm bunlar olurken ağırlığı 1 kilogramı geçen bebek, annenin fizyolojik açıdan ciddi manada zorlanmasına neden olmaktadır. Ayaklarda ödeme bağlı şişkinlik sorunlarına varis problemleri de eklenebilir. Damarlardaki kanın pıhtılaşmaması ve bilindik varis görünümünün oluşmaması için ayakta uzun süre durulmaması ve mümkün olduğunca dinlenmeye vakit ayrılması gerekir. Midedeki yanma hissi rahmin büyümesi ve çevresine daha da fazla baskı yapması sebebiyle devam etmektedir. Ayrıca kabızlık şikayetlerinin de sürdüğü bu haftada düzenli su içmeye ve sıvı almaya muhakkak özen gösterilmesi gerekir. hamilelikte 28. haftadan itibaren anne adayı ayakta uzun süre durduğunda rahmin yaptığı baskı sonucunda çok şiddetli bir idrara çıkma ihtiyacı hissedecektir. Bu nedenden ötürü ayakta geçirilen sürenin de kısıtlanması önemlidir. Bu dönemden itibaren birçok anne adayının psikolojisi değişir ve bazılarında da “erken doğum” korkusu başlar. Bu tür ihtimallerin akla getirilmemesi ve herhangi bir şey hissedilmesi halinde hekime başvurulması önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar:

       gebelik adlı yazarın bu yazısı 1.267 defa okundu.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Sitede Ara

alihan