Gebeliğin 3. Haftası

Sponsorlu Bağlantılar:

GEBELİĞİN 3. HAFTASI

3. hafta, doğanın en büyük mucizelerinden biri olan gebelik olayının gerçekleştiği ve muazzam derecede önemli olan süreçtir. Yumurtanın olgunlaşma süreci içinde olduğu 2. haftada Beta-HCG Hormonu yani diğer ismiyle “Gebelik Hormonu” henüz hamilelik oluşmadığından salgılanmamaktayken, 3. Haftada yaşanan döllenme ile anne adayı fizyolojik olarak “gebe” statüsü kazanmaktadır. Döllenmiş yumurta bölünerek “Blastosist” olarak isimlendirilen evreye geçer. Blastosist aşamasına geçen döllenmiş yumurtanın dış bölümünde katmanlar oluşur ki, bu katmanların en dışındaki bölüm gelişerek plasentayı oluşturacaktır. Yumurtanın iç kısmında oluşmaya başlayan iç katmanlar ise embriyoyu meydana getirecektir. Embriyo oluşumunun içinde gelişeceği ve “Amniotik Sıvı” şeklinde isimlendirilen özel bir sıvı barındıran Amniotik Kese de bu süreç içinde oluşumuna hızlı bir şekilde başlamaktadır.

gebeliğin 3. haftası, hamilelikte 3. hafta, hamileliğin üçüncü haftası

Yumurtada çok hızlı bir değişim süreci başlarken rahim de yumurtayı korumak için değişim geçirmeye başlar. Ağzı yumuşayan rahimdeki mukus tabakası da oldukça kalın bir hal almaya başlar. Kalınlaşarak rahim ağzını kapatan mukus sayesinde yeni döllenen yumurta dış ortamdaki enfeksiyonlara karşı korunmuş olur. Embriyo adı verilen döllenmiş yumurta hücresinde çok hızlı bir şekilde hücre bölünmesi gerçekleşmekte ve insanoğlunun akıl almaz derecedeki kompleks bedeninin inşası başlamaktadır. Anne ve babadan gelen kromozomların harmanlanarak yepyeni özelliklere sahip olan bir insanı meydana getirdiği bu süreç, aynı zaman da gebeliğin de en önemli aşamalarından biridir.

Sponsorlu Bağlantılar:

       gebelik adlı yazarın bu yazısı 2.625 defa okundu.

“Gebeliğin 3. Haftası” başlıklı konuya 2 yorum yapılmış.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Sitede Ara

alihan