Gebeliğin 8. Haftası

Sponsorlu Bağlantılar:

GEBELİĞİN 8. HAFTASI

Bebeğin organlarını yapılandırılma sürecinin büyük bir aşama kaydettiği gebeliğin 8. haftası aynı zamanda ultrason muayeneleri sonucunda bebeğin kalp atışlarının da ilk defa duyulabilmesine de olanak tanır. Tüm anne adaylarının hekim tavsiyesi üzerine gerekli karma testleri yaptırması sekizinci haftadan itibaren önemlidir. Tansiyon problemlerinin de yaşanmasını bu haftadan itibaren normal kabul edilir. Zira anne adayının tansiyonunda görülen düşmelere bağlı olarak göz kararması gibi sorunlar yaşaması da söz konusudur.

gebeliğin 8. haftası, hamilelikte 8. hafta, hamileliğin sekizinci haftası

Bebeğin içinde büyüdüğü hamilelik kesesinin de artık ultrasonla görülebildiği sekizinci hafta, kalp atışlarının duyulması için yine de sabırlı olunması gereken bir süreçtir. Zira bazı anne adaylarında bebeğin kalp atışlarının duyulması gecikebilir ve bu nedenle anne adaylarının sabırlı olması ve gereksiz endişelere kapılmaması gerekir. Bebeğin fizyolojik gelişiminin ciddi anlamda hızlandığı ve belirli bir aşamaya geldiği gebeliğin 8. haftasından itibaren tüm hamilelik boyunca devam edecek olan kilo artışı da fark edilir düzeye gelecektir. Kabızlık problemlerinin oldukça sık yaşandığı bu süreçteki boşaltım sistemindeki fonksiyon bozuklukları bazı anne adaylarında hamilelik süresi boyunca devam edebilir. İdrara çıkma esnasında yanma hissi yaşanırsa bu durum doktorla paylaşılmalıdır. Çünkü bu dönemde yaşanan idrar sırasında yanma hissi sorunları enfeksiyon habercisi olabilmektedir. Sabah bulantılarının kişiden kişiye farklı olarak devam ettiği bu haftada, ayrıca baş ağrısı ve dinlenildiği halde genel bir halsizlik durumu da söz konusu olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar:

       gebelik adlı yazarın bu yazısı 3.403 defa okundu.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Sitede Ara

alihan