Hamilelikte Bulantı ve Kusmanın Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİKTE BULANTI VE KUSMANIN NEDENLERİ

Gebeliğin ilk 3 ayında neredeyse her 10 kadından 5 ya da 7′sinde mide bulantısı ve kusma şikayetleri görülmektedir. Hatta bazı gebeliklerde bu şikayetler tıbbi destek almayı gerektirecek kadar artabilir. Aslında gebelikte mide bulantısı ve kusma şikayetlerinin kesin bir nedeni yoktur. Genellikle bulantının sebebi, hamilelikle birlikte başlayan vücuttaki hormonal yapıdaki değişiklik olmakla birlikte, her zaman tek bir nedenden kaynaklı olduğu düşünülemez. Çoğu gebelikte kandaki beta HCG ve östrojen hormonlarının artışıyla birlikte beyindeki bulantı merkezini uyarmaları sebep gösterilirken, bazen de neden sadece psikolojik olabiliyor. Stres ve aşırı yorgunluk da bulantı ve kusmayı artırabilecek unsurlardır.

hamilelikte mide bulantısı, gebelikte kusma, gebelikte bulantı

Hamilelikte bulantı şikayetleri çoğunlukla 6. haftadan sonra başlayarak 13. haftaya girildiğinde azalarak sona ermektedir. Bu süreç bazı gebeliklerde 3-4 hafta kadar uzayabilmektedir. İlk 3 ayda bulantı ve kusmanın şiddeti yüksek olabilir. Gebeliğin ilk üç ayında görülen bulantı ve kusma çok sık görülen normal bir durumdur. Annelerin, bu durumun ileri haftalarda geçeceğini bilmeleri ve sanki hiç geçmeyecek gibi düşünerek panik yapmamaları gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Kategoriler: Gebelik Sorunları

       gebelik adlı yazarın bu yazısı 1.177 defa okundu.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Sitede Ara

alihan