Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Kadar Sürer?

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Kadar Sürer?

Hamilelik döneminde görülen mide bulantısı fizyolojik nedenlidir. Hamilelikte mide bulantısı vücudun fizyolojik yapısındaki değişiklikler nedeniyle ve bilhassa hamileliğin ilk 3 ayında görülür. Beta Hcg ve östrojen hormonlarının vücuttaki seviyelerinde yükselmeler gerçekleşir. Bu da bulantıya sebep olur. Hamilelik neredeyse mide bulantısıyla özdeşleşmiştir. Hamile kadınların yaklaşık %75′inde ilk üç ayda bulantılar meydana gelir. İlk üç ayda mide bulantısı her geçen gün şiddetini arttırabilir fakat gebeliğin 12. haftasından sonra ya aniden ya da yavaş yavaş kesilir. Bazı gebeliklerde bu süreç 16. haftaya kadar uzayabilir. Bu sürecin hamileliğin sonuna kadar sürdüğü çok nadir gebeliklerde görülür fakat bu durum gebelerin altta yatan başka hastalıklarından kaynaklanmaktadır.

hamilelikte bulantı ne zaman geçer, gebelikte bulantı ne kadar sürer

Diğer dikkat edilmesi gereken bir nokta ise bulantıya kusmanın eşlik edip etmediğidir. Bulantıyla birlikte kusma da çok sık oluyor ve sıvı kaybı yaşanıyorsa mutlaka doktora giderek bu durum hakkında bilgi verilmesi gerekir. Sıvı kaybının aşırı gerçekleştiği ve bebeğin ve annenin sağlığı açısından ciddi durumlara gelebileceği bazı gebeliklerde doktor hastanede takip ve tedavi eder.

İlgili aramalar: hamilelikte bulantı ne zaman geçer? gebelikte bulantı ne kadar sürer? hamilelikte mide bulantısı kaç ay devam eder?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kategoriler: Gebelik Soruları

       gebelik adlı yazarın bu yazısı 11.091 defa okundu.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Sitede Ara

alihan